Anasayfa    Dershanemiz    Rehberlik     Etüt Eğitimi    Sınav Takvimi    Galeri    İletişim  
HABERLER

 
İLK ÇİZGİ İLE KAZANIRSINIZ
 

. Vatanını ve ulusunu seven,
. Atatürkçü Düşünce Sistemine gönülden bağlı,
. Görev ve sorumluluk duygusu gelişmiş,
. Değişim ve yeniliğe yatkın,
. Ana diline hakim,
. Yüreği ülke, ulus, aile sevgisi ile dolu,
. Disiplin anlayışı gelişmiş,
. Dürüst, cesur, gerçekçi, sabırlı, yaratıcı, saygılı,
. Zamanı iyi kullanan,
. Sorumluluk duygusu yüksek,
. Eleştirel düşünebilen,
. Sezgileri güçlü,
. Öncü olma alışkanlığı kazanmış,

 
FAYDALI LİNKLER
Milli Eğitim Bakanlığı
Fen Okulu
Matematikçiyiz
Sosyal Bilgilerci
Türkçeciler
İngilizce-Türkçe Sözlük
T.C. Kimlik No Sorgulama
 
Adana İlimiz
Bunları Biliyormusunuz?
Birazda Eğlenelim
Geyik Sınav Soruları
GURUR DUYDUKLARIMIZ
Puan Hesaplama
Sınav Takvimi
Foto Galeri
Kalabalıkta Kaybolmamak İçin...
 
 
Adana ili,

Akdeniz Bölgesi'nde, 35-38 kuzey enlemleri ile 34-46 doğu boylamları arasında ve yer alan bir ildir. İl merkezi Akdeniz'e yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Seyhan,Yüreğir, Sariçam ve Çukurova ilçeleri ilin merkezini oluşturur.

Kuzeyinde Kayseri, doğusunda Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep, batısında Niğde ve Mersin, güneydoğusunda Hatay illeri yeralmaktadır. Güneyi 160 kilometreyi bulan Akdeniz kıyılarıyla sınırlanan ilin yüzölçümü, 14.030 km²'dir. Şehir merkezinin denizden yüksekliği 23 metredir. İlin 15 ilçesi, 46 belediyesi, 550 köyü bulunmaktadır.

Adana'nın toprakları, içinden geçen Seyhan Nehri ve Ceyhan Nehri sayesinde çok verimlidir. NATO'nun İncirlik Hava Üssü Adana il merkezinin yaklaşık 12 km doğusunda Yuregir ilcesincededir.

Nüfus
 • Adana; son TÜİK (2007) nüfus sayımına göre göre şehir nüfusu 1.372.607, il genel nüfusu ise 2.006.650 nüfusu ile Türkiye'nin en büyük şehirlerindendir.
 • Nüfus yoğunluğu, Türkiye ortalamasının iki katına yakındır (95 kişi/km²).
 • Nüfusun yaklaşık %66'sı kentsel; %34'ü de kırsal kesimde yaşamaktadır.
 • Adana ili, nüfus artış hızı bakımından Türkiye'de 5. sırada yer alır (yılda yaklaşık %0.36).
 • Çalışan nüfusun genel nüfusa oranı %40'ın üstündedir. Bunun yaklaşık %65'i tarım, %15'i işleme endüstrisi kollarında çalışır.
İklim

Adana ilinde bugüne kadar görülen en yüksek sıcaklık 50°C, en düşük sıcaklık ise -7C dolaylarındadır. İlde en çok yağış ise kış aylarında görülür. Özellikle yazın ortalama nisbi nemin %60 'ın üzerine çıktığı da görülebilir.

Aladağ, Feke, Pozantı, Saimbeyli, Tufanbeyli ilçeleri dağlık ve yüksek yayla karakterindeki geçit bölgeleri olup ova kesiminden farklı iklim değerlerine sahiptir. Bu bakımdan il genelinde tarımsal faaliyetler uzun zaman periyodunda tamamlanmaktadır.

İlde iklim dağlık ve ovalık alanlarda farklılık göstermekle birlikte tipik akdeniz iklimi karakterindedir.Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Yükseklerde yağışlar genellikle kar şeklinde düşmektedir.

Ekonomi

İlin önemli geliri tarım, Sanayi,hayvancılık'dan elde edilmektedir. İl merkezinde bir tren istasyonu, şehir yakınlarında ise bir sivil havalimanı (Şakirpaşa Havaalanı) ve Ceyhan ilçesinde 2, Yumurtalık ilçesinde de 1 tane olmak üzere 3 adet küçük boyutlarda liman bulunmaktadır. Hızla hayata geçirilen GAP projesi, zengin ulaşım ağı ve Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı ile ekonomisi çok gelişen illerdendir.

Tarım

Adana'nın yüzölçümü 1.403.000 hektar olup bu arazinin;

 • 539.000 hektarı işlenen tarım arazisi
 • 48.970 hektarı çayır ve mera
 • 547.730 hektarı orman-çalılık ve fundalık
 • 235.300 hektarı dağlık-taşlık
 • 19.000 hektar alan ise su yüzeyleridir.
 • Sulanan tarım arazisi ise 217.562 hektardır.

Büyükbaş hayvan sayısı 142.560 adet, küçükbaş hayvan sayısı 454.398 adet, süt üretimi 134.456 tondur. Muğla , Mersin ve Ordu illerinden sonra bal üretimi bakımından 4. sırada yer almaktadır.

[Adana Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü]], 1931 yılından beri hizmet vermektedir.

Sanayi

İl genelinde faaliyet gösteren ve Adana Sanayi Odası'na kayıtlı, 10 ve daha üstünde işçi çalıştıran işyeri sayısı 332'dir. Bu rakam düşük olarak görülebilir. Ancak faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin birçoğu büyük ölçekli olup çok sayıda işçi istihdam edilmektedir. Bu gün ülke genelinde faaliyet gösteren 500 büyük sanayi kuruluşunun 18 adedi Adana'da bulunmaktadır.

Adana ve çevresindeki önemli bazı yapılar
Copyright © 2008 İlk Çizgi Anafen Dershaneleri